Duszpasterstwo Polaków przy parafii konkatedralnej pw. św. Aleksandra w Kijowie


Idź do treści

OGŁOSZENIA PARAFIALNE - Niedziela SŁOWA BOŻEGO – 26 kwietnia 2020 r. 

Przeżywamy III  Niedzielę Wielkanocną. Nasza polska społeczność w duchu łączności z Polską, przeżywa tę niedzielę jak Niedzielę Słowa Bożego. W związku z tym dzisiaj o godz. 14:00 z naszej konkatedry będzie transmitowane na kanale YouTube Nabożeństwo Słowa Bożego w j. polskim. Pozostałe informacje na ten temat są na stronie Duszpasterstwa i na Facebooku. Zapraszamy.

 To już czwarta niedziela kiedy nasza świątynia konkatedralna jest pusta, a my możemy łączyć się z wami i przeżywać Eucharystie jedynie za pomocą środków masowego przekazu. Przy tej okazji pragniemy przypomnieć Wam drodzy Parafianie, że choć nasz ks. Biskupa Ordynariusz, w obecnej sytuacji epidemii, zwolnił Was z obowiązku fizycznej obecności w świątyni na Mszy św., to jednak to nie zwalnia Was z obowiązku uczestnictwa w Eucharystii transmitowanej przez środki masowego przekazu. Jednocześnie przypominamy, że uczestnictwo takie jest ważne tylko wtedy, gdy ta Msza św. jest transmitowana „na żywo”. W odniesieniu do Mszy Świętej jedyną dopuszczalną formą przekazu jest transmisja bezpośrednia, nigdy zaś retransmisja.  Nieważnym jest więc uczestniczenie we Mszy św. wcześniej nagranej i odtwarzanej w dogodnym momencie!

Przypominamy, że Msze św. transmitowane są codziennie:

· poranne w tygodniu o 7:30 i 9:00 na kanale YouTube a wieczorna przez telewizję EWTN

· w niedzielę Msza św. o godz. 7:30 i 18:00 na YouTubie, a suma o godz. 10:00 przez EWTN. Od NSTĘPNEJ niedzieli będzie jeszcze jedna transmisja Mszy św. o godz. 12:30 na kanale UA-Perszyj.

W liturgii Kościoła w tym tygodniu wspominamy:

· we wtorek wspomnienie św. Ludwika Marii Grinion de Monfort. To on napisał piękny Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Matki Najświętszej, w którym szeroko rozwinął i uzasadnił korzyści, jakie daje całkowite oddanie się Maryi;

·  w środę Święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła – Patronki Europy;

·  w czwartek wspomnienie św. papieża Pius V, który ustanowił Święto Matki Bożej Różańcowej;

· w piątek wspomnienie św. Józefa Robotnika. W tym dniu szczególnie chcemy polecać wszystkich pracujących oraz tych którzy pracy nie mają lub w obecnej sytuacji ją stracili. Będziemy prosić aby św. Józef pomógł im rozwiązać te problemy.

·  W sobotę wspomnienie obowiązkowe św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła.

·  Na sobotę w tym roku została przeniesiona Ur. Matki Bożej Królowej Polski, z tej racji że 3 maja wypada w niedzielę. W związku z tym Duszpasterstwo Polaków zaprasza na Mszę św. o godz. 9:00 transmitowaną przez kanał YouTube, podczas której będziemy wstawiennictwu Matko Bożej - Królowej Polski polecać losy naszej Ojczyzny i Polaków rozsianych po całym świecie.

Wszystkim solenizantom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia obfitości Bożych darów, a przede wszystkim zdrowia.

W tym tygodniu przypadają również dni naszej duchownej odnowy: I piątek, sobota miesiąca. W te dni po Mszach św. wieczornych odprawione będą stosowne nabożeństwa.

Najbliższa niedziela IV Niedziela Wielkanocna w całym kościele jest obchodzona jako Niedziela Dobrego Pasterza. Rozpoczyna ona Tydzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Ma ona w tym roku szczególny wymiar, gdyż obecny rok w Ukrainie w całości jest poświęcony modlitwom o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Z racji, że jest to niedziela adoracyjna w związku z tym po Mszach św. o godz. 7:30 i 10:00 wystawienie Najśw. Sakramentu i stosowne modlitwy.

Przyszła niedziela ma dla naszej parafii charakter szczególny, gdyż 3 maja to liturgiczne wspomnienie św. Aleksandra, papieża i męczennika, Patrona naszej konkatedry. W związku z tym, że przypada ono na niedzielę, która ma pierwszeństwo, dlatego uroczystość ta zostanie przeniesiona na poniedziałek 4 maja. W tym dniu o godz. 18:00 będzie odprawiona uroczysta (na ile to możliwe w obecnej sytuacji) Msza św. odpustowa, której będzie przewodniczył J.E. ks. Biskup Vitalij Kryvytskyi.

W tym tygodniu, w piątek, rozpoczynamy miesiąc maj, który w tradycji Kościoła jest poświęcony Matce Bożej. Dlatego w tygodniu po Mszach św. o godz. 9:00 i 18:00 przed wystawionym Najśw. Sakramentem będą odprawiane nabożeństwa majowe podczas których w tym roku będziemy rozważali poszczególne wezwania Litanii Loretańskiej. Zapraszamy do udziału w nich za pomocą środków masowego przekazu.

Pragniemy przypomnieć, że każdego dnia nasza konkatedra jest otwarta od godziny 10:00 do 17:00. Trwa okres spowiedzi i Komunii Wielkanocnej. Zachęcamy do skorzystania z tych sakramentów. Księża będą dyżurować i na Was czekać. Do sakramentu spowiedzi prosimy przychodzić w maskach i zachować odpowiednią odległość pomiędzy sobą. Według nowych przepisów w świątyni nie może znajdować się więcej niż dwie osoby!

Czas kwarantanny jest trudnym czasem dla nas wszystkich. Także i dla naszej parafii, która znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Dlatego pragniemy z serca podziękować tym, którzy już odpowiedzieli na nasz apel, poczuli się do odpowiedzialności i udzielili parafii wsparcia. Dziękujemy za ofiary pieniężne, za przynoszone artykuły spożywcze, płyn dezynfekcyjny i maski ochronne, które możemy przekazać najbardziej potrzebującym. Jednocześnie w dalszym ciągu  prosimy o modlitewne i finansowe wsparcie. Ofiary na utrzymanie parafii można składać do skarbony znajdującej się w kościele lub przelać na konto bankowe parafii, którego numer podany jest na stronie internetowej parafii w zakładce „kontakty”. W tytule wpłaty prosimy wpisać „ofiara na kościół”. Bardzo prosimy o zrozumienie dla trudnej sytuacji parafii i jeszcze raz dziękujemy za wszelkie ofiary.

W tym roku w związku z trwająca kwarantanną nie będzie tradycyjnych procesji i Mszy św. na naszych cmentarzach. Za zmarłych będziemy się modlić w każdy poniedziałek na Mszy św. o godz. 9:00 i 18:00. Imiona zmarłych prosimy przesyłać na e-mail parafii st.alexander.kiev@gmail.com lub można przynieść spisane na kartce do kościoła i zostawić u dyżurującego księdza. Tak samo można zrobić z ofiarą albo przelać na konto parafialne albo zostawić u księdza.

 

PAPIESKA INTENCJA MODLITWY NA MIESIĄC MAJ

Módlmy się, aby diakoni, wierni służbie Słowa i ubogich, byli ożywiającym znakiem dla całego Kościoła.

 

 

Niech Dobry i Miłosierny Pan ma w opiece Was i wasze rodziny. Jako kapłani posługujący w konkatedrze św. Aleksandra codziennie pamiętamy o Was w naszych modlitwach.
Powrót do treści | Wróć do menu głównego