Duszpasterstwo Polaków przy parafii konkatedralnej pw. św. Aleksandra w Kijowie


Idź do treści

OGŁOSZENIA PARAFIALNE - Niedziela DOBREGO PASTERZA – 3 maja 2020 r. 

Dzisiaj przez wstawiennictwo Matki Bożej, która jest Wychowawczynią powołań kapłańskich i zakonnych, prosimy Chrystusa Dobrego Pasterza, aby posłał pasterzy do swojej Owczarni – Kościoła. Po Mszach św. o godz. 7:30 i 10:00 przed Chrystusem wystawionym w Najświętszym Sakramencie będziemy modlić się o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne zwłaszcza dla naszej diecezji. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Przypominamy, że obecny rok w Ukrainie w całości jest poświęcony modlitwom o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Zachęcamy do tej modlitwy w Waszych rodzinach, gdyż powołania rodzą się w rodzinach.

W piątek rozpoczęliśmy maryjny miesiąc maj. Nabożeństwa majowe będą odprawiane w naszym kościele po mszach św. o godz. 9:00 (w j. polskim) i o godz. 18:00 (w j. ukraińskim). Podczas nabożeństw, w krótkich czytankach, będziemy rozważali poszczególne wezwania Litanii Loretańskiej. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach za pomocą środków masowego przekazu.

Od 1 do 13 maja trwa różańcowy szturm nieba w intencjach naszej Ojczyzny. Ideą tej akcji jest to, aby była to modlitwa nieustanna. Do modlitwy różańcowej właśnie w tej intencji zachęca nas nasz ks. Biskup Vitalij Kryvytskyj. Włączmy się całymi rodzinami do tej modlitwy. Szczegóły odnośnie tej akcji są podane w Internecie.

Przypominamy, że Msze św. z naszego kościoła transmitowane są codziennie:

  • poranne w tygodniu o 7:30 i 9:00 na kanale YouTube a wieczorna o godz. 18:00 przez telewizję EWTN

  • w niedzielę Msza św. o godz. 7:30 i 18:00 na YouTubie, o godz. 9:30 – krótka, bez kazania („EWTN” i „5 Kanał”), suma o godz. 10:00 przez „EWTN”. Od dzisiejszej niedzieli będzie jeszcze jedna transmisja Mszy św. o godz. 12:30 na kanale „EWTN” i „UA-Perszyj”.

W liturgii Kościoła w tym tygodniu wspominamy:

  • Jutro nasza parafia będzie przeżywała swój parafialny odpust ku czci św. Aleksandra, patrona naszej świątyni i parafii. Uroczysta Msza św. odpustowa, której będzie przewodniczył ks. Biskup Vitalij Kryvytskyj, zostanie odprawiona o godz. 18:00 i będzie transmitowana przez EWTN. Zapraszamy do duchowej łączności.

  • W tym tygodniu przypada również pierwszy czwartek miesiąca maja. Nabożeństwo pierszoczwartkowe będzie połączone z nabożeństwem majowym.

  • W piątek Obowiązkowe wspomnienie św. Stanisława Szczepanowskiego, biskupa i męczennika – Głównego, razem ze św. Wojciechem, Patrona Polski. W Polsce jest to uroczystość. Podczas Mszy św. o godz. 9:00 będziemy polecać Miłosiernemu Bogu przez wstawiennictwo św. Stanisława Ojczyznę naszych przodków.

Wszystkim Solenizantom tego tygodnia, a zwłaszcza Stanisławom, wśród których jest J.E. ks. Bp Stanisław Szyrokoradiuk – obecny Ordynariusz diec. Odessko-Symforopolskiej, a kiedyś biskup pomocniczy naszej diecezji, składamy serdeczne życzenia obfitości Bożych darów, a przede wszystkim dobrego zdrowia.

Pragniemy przypomnieć, że każdego dnia nasza konkatedra jest otwarta od godziny 10:00 do 17:00. Trwa okres spowiedzi i Komunii Wielkanocnej. Zachęcamy do skorzystania z tych sakramentów. Księża będą dyżurować i na Was czekać. Do sakramentu spowiedzi prosimy przychodzić w maskach i zachować odpowiednią odległość pomiędzy sobą. Według nowych przepisów w świątyni nie może znajdować się więcej niż dwie osoby!

Czas kwarantanny jest trudnym czasem dla nas wszystkich. Także i dla naszej parafii, która znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Dlatego pragniemy z serca podziękować tym, którzy już odpowiedzieli na nasz apel, poczuli się do odpowiedzialności i udzielili parafii wsparcia. Jednocześnie w dalszym ciągu  prosimy o modlitewne i finansowe wsparcie. Ofiary na utrzymanie parafii można składać do skarbony znajdującej się w kościele lub przelać na konto bankowe parafii, którego numer podany jest na stronie internetowej parafii w zakładce „kontakty”. W tytule wpłaty prosimy wpisać „ofiara na kościół”. Bardzo prosimy o zrozumienie dla trudnej sytuacji parafii i jeszcze raz dziękujemy za wszelkie ofiary.

W tym roku w związku z trwająca kwarantanną nie było tradycyjnych procesji i Mszy św. na naszych cmentarzach. Za zmarłych modlimy się w każdy poniedziałek na Mszy św. o godz. 9:00 i 18:00. Imiona zmarłych prosimy przesyłać na e-mail parafii st.alexander.kiev@gmail.com lub można przynieść spisane na kartce do kościoła i zostawić u dyżurującego księdza. Tak samo można zrobić z ofiarą albo przelać na konto parafialne albo zostawić u księdza.

 

 

Niech Dobry i Miłosierny Pan ma w opiece Was i wasze rodziny. Jako kapłani posługujący w konkatedrze św. Aleksandra codziennie pamiętamy o Was w naszych modlitwach.
Powrót do treści | Wróć do menu głównego