Duszpasterstwo Polaków przy parafii konkatedralnej pw. św. Aleksandra w Kijowie


Idź do treści

OGŁOSZENIA PARAFIALNE - V Niedziela Wielkanocna – 10 maja 2020 r. 

Przeżywamy V Niedzielę Wielkanocną. To już 6 niedziela kwarantanny podczas której nasza konkatedra jest pusta, a my musimy odprawiać Eucharystię za zamkniętymi drzwiami bez udziału wiernych. To budzi w nas bunt. Słusznie zauważył ks. bp. Edward Kawa ze Lwowa: Jeśli mamy prawdziwe zagrożenie pandemią (którego nie wykluczam), dlaczego w kościele może być do 10 osób, niezależnie od wielkości budynku kościoła, a w dużych hipermarketach i domach handlowych przebywa jednocześnie po kilkaset osób? I dalej mówił: Według wielu mediów (zwłaszcza lewicowych) mamy do czynienia z pewnego rodzaju „pobożnym” wirusem, który działa nieco w dziwny sposób: chodzi do kościoła, ale omija supermarkety – stwierdził duchowny. Apelujemy do władz, aby zaprzestali tego swoistego „prześladowania” wiernych i umożliwili im dostęp do sakramentów!

Pragniemy jednocześnie przypomnieć, że według obecnie obowiązujących drakońskich przepisów w kościele podczas Mszy św. może być 10 osób. Zapraszamy więc w dni powszednie na Msze św. zwłaszcza poranne, podczas których nigdy (nawet poza czasem kwarantann) nie ma więcej niż 10 osób.

Trwa miesiąc maj. Nabożeństwa majowe odprawiane są w naszym kościele po mszach św. o godz. 9:00 (w j. polskim) i o godz. 18:00 (w j. ukraińskim). Podczas nabożeństw, w krótkich czytankach, rozważamy poszczególne wezwania Litanii Loretańskiej. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach za pomocą środków masowego przekazu.

Od 1 do 13 maja trwa różańcowy szturm nieba w intencjach naszej Ojczyzny. Ideą tej akcji jest to, aby była to modlitwa nieustanna. Do modlitwy różańcowej właśnie w tej intencji zachęca nas nasz ks. Biskup Vitalij Kryvytskyj. Włączmy się całymi rodzinami do tej modlitwy.

Przypominamy, że Msze św. z naszego kościoła transmitowane są codziennie:

  • poranne w tygodniu o 7:30 i 9:00 na kanale YouTube a wieczorna o godz. 18:00 przez telewizję EWTN

  • w niedzielę Msza św. o godz. 7:30 i 18:00 na YouTubie,. Suma o godz. 10:00 przez „EWTN oraz jeszcze jedna transmisja Mszy św. o godz. 12:30 na kanale „EWTN” i „UA-Perszyj”.

W liturgii Kościoła w tym tygodniu wspominamy:

  • W środę 13 maja obchodzimy wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej. W tym dniu transmisja Mszy św. o godz. 18:00 będzie z Sanktuarium MB Fatimskiej w Dowbyszu.  Nie będzie w tym dniu transmisji z naszego kościoła, ale nasze comiesięczne nabożeństwo fatimskie odbędzie się. Zapraszamy do duchowej łączności. W tym czasie w naszych domach postawny na stole figurę lub obraz Matki Bożej, zapalmy świecę, w ręce weźmy różaniec i wspólnie przez wstawiennictwo Matki Bożej błagajmy Boga o zmiłowanie dla naszej Ojczyzny i dla całego świata aby ustała ta straszna pandemia.

  • W czwartek 14 maja Święto św. Macieja Apostoła

  • W piątek nasza katedra w Żytomierzu świętuje uroczystość odpustową ku czci św. Zofii. Łączymy się duchowo z Matką kościołów naszej diecezji we wspólnym świętowaniu.

  • W sobotę obchodzimy wspomnienie św. Andrzeja Boboli, męczennika, jednego z głównych patronów Polski, a zarazem patrona spraw niebezpiecznych. Jego wstawiennictwu polecamy nasza Ojczyznę i cały świat w dobie pandemii.

Wszystkim Solenizantom tego tygodnia, a Maciejom i Zofiom, składamy serdeczne życzenia obfitości Bożych darów, a przede wszystkim dobrego zdrowia.

Pragniemy przypomnieć, że każdego dnia nasza konkatedra jest otwarta od godziny 10:00 do 17:00. Trwa okres spowiedzi i Komunii Wielkanocnej. Zachęcamy do skorzystania z tych sakramentów. Księża będą dyżurować i na Was czekać. Do sakramentu spowiedzi prosimy przychodzić w maskach i zachować odpowiednią odległość pomiędzy sobą. Według nowych przepisów w świątyni nie może znajdować się więcej niż dwie osoby!

Czas kwarantanny jest trudnym czasem dla nas wszystkich. Także i dla naszej parafii, która znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Dlatego pragniemy z serca podziękować tym, którzy już odpowiedzieli na nasz apel, poczuli się do odpowiedzialności i udzielili parafii wsparcia. Jednocześnie w dalszym ciągu  prosimy o modlitewne i finansowe wsparcie. Ofiary na utrzymanie parafii można składać do skarbony znajdującej się w kościele lub przelać na konto bankowe parafii, którego numer podany jest na stronie internetowej parafii w zakładce „kontakty”. W tytule wpłaty prosimy wpisać „ofiara na kościół”. Bardzo prosimy o zrozumienie dla trudnej sytuacji parafii i jeszcze raz dziękujemy za wszelkie ofiary.

W tym roku w związku z trwająca kwarantanną nie było tradycyjnych procesji i Mszy św. na naszych cmentarzach. Za zmarłych modlimy się w każdy poniedziałek na Mszy św. o godz. 9:00 i 18:00. Imiona zmarłych prosimy przesyłać na e-mail parafii st.alexander.kiev@gmail.com lub można przynieść spisane na kartce do kościoła i zostawić u dyżurującego księdza. Tak samo można zrobić z ofiarą albo przelać na konto parafialne albo zostawić u księdza.

 

 

Niech Dobry i Miłosierny Pan ma w opiece Was i wasze rodziny. Jako kapłani posługujący w konkatedrze św. Aleksandra codziennie pamiętamy o Was w naszych modlitwach.
Powrót do treści | Wróć do menu głównego