Duszpasterstwo Polaków przy parafii konkatedralnej pw. św. Aleksandra w Kijowie


Idź do treści

OGŁOSZENIA PARAFIALNE - VII Niedziela Wielkanocna – 24 maja 2020 r. 

Przeżywamy VII Niedzielę Wielkanocną. To już ostatni tydzień okresu wielkanocnego i wielkanocnej spowiedzi. Przypominamy, że 2 przykazanie kościelne zobowiązuje nas: przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty. A następne 3 przykazanie mówi: przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą. Nasza konkatedra jest otwarta! Zachęcamy do skorzystania z tych sakramentów. Księża będą dyżurować i na Was czekać. Do sakramentu spowiedzi prosimy przychodzić w maskach i zachować odpowiednią odległość pomiędzy sobą.

Trwa miesiąc maj. Nabożeństwa majowe odprawiane są w naszym kościele po mszach św. o godz. 9:00 (w j. polskim) i o godz. 18:00 (w j. ukraińskim). Podczas nabożeństw, w krótkich czytankach, rozważamy poszczególne wezwania Litanii Loretańskiej. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach za pomocą środków masowego przekazu.

Drodzy Parafianie! Informujemy: Rada Ministrów podjęła uchwałę o złagodzeniu trwającej kwarantanny. Zgodnie z tą uchwałą od 22 maja w naszej konkatedrze podczas każdej Mszy św. może przebywać 280 osób z zachowanie wszelkich wymogów kwarantanny. Na Msze św. prosimy przychodzić w maskach na twarzy i zachowywać pomiędzy sobą odstęp co najmniej 2 metrów. Bardzo prosimy o przestrzeganie tych obostrzeń, gdyż będzie to kontrolowane przez kompetentne władze, abyśmy naszą nieroztropnością i brakiem dyscypliny nie narazili na szwank autorytetu Kościoła! W dalszym ciągu w Kijowie ilość zachorowań jest duża!!!

W związku z tym od następnej niedzieli 32 maja zmienia się rozkład Mszy św. w naszej konkatedrze. Praktycznie wracamy do normalnego porządku z pewnymi modyfikacjami:

  • 7:30 i 14:00 w języku polskim (Msza św. o godz. 7:30 będzie transmitowana YouTube)

  • 8.45 w języku angielskim

  • 10.00, 12.30 w j. ukraińskim (transmitowane na EWTN, 5 Канал і UA Перший),

  • 16.30 w języku rosyjskim

  • 8.00 w języku ukraińskim (transmitowana na  YouTube)

W ciągu tygodnie Msze św. będą odprawiane według normalnego porządku jak dotychczas.

Zapraszamy do kościoła na Msze św. już przez główne drzwi, tak jak dotychczas. Choć w dalszym ciągu obowiązuje dyspensa (do oficjalnego zakończenia kwarantanny) naszego ks. Biskupa Ordynariusza zwalniająca z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św., to jednak wracajmy już do naszego normalnego uczestnictwa w Mszach św.

We wtorek 26 maja w liturgii Kościoła obchodzimy obowiązkowe wspomnienie św. Filipa Neri, kapłana i Apostoła Rzymu. W tym w dniu w naszej polskiej tradycji obchodzimy Dzień Matki. Nie zapomnijmy w tym dniu w szczególny sposób okazać swą wdzięczność ty, które dały nam życie, obdarzyły miłością i wychowały.

W środę 27 maja przypada 4 rocznica śmierci ks. Abp. Piotra Malczuka, poprzedniego Ordynariusza naszej Kijowsko-Żytomierskiej diecezji. O spokój Jego duszy będziemy się w sposób szczególny modlić na Mszy św. o godz. 18:00. Dobry Jezu a nasz Panie – daj mu wieczne spoczywanie.

Trwa Nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha św. W naszym kościele odmawiamy ją podczas nabożeństw majowych po Mszach św. o godz. 9:00 i 18:00. Zachęcamy również do odmawiania jej prywatnie w waszych domach.

Następna niedziela to Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Kończy ona okres wielkanocny. W tym dniu za odśpiewanie hymny „O Stworzycielu Duchu przyjdź” (Veni Creator) możemy otrzymać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, czyli:

  • Brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego.

  • Stan łaski uświęcającej lub spowiedź sakramentalna

  • Przyjęcie Komunii świętej

  • Odmówienie modlitwy (np. "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Mario") w intencjach Ojca, czyli w intencji tych spraw, za które modli się każdego dnia papież.

W imieniu Duszpasterstwa Polaków składamy serdeczne podziękowania tym wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia Uroczystej dziękczynnej mszy św. z racji 100, rocznicy urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II: naszym Siostrom za dekoracje i oprawę muzyczną, Rycerzom Kolumba za asystę. Bóg zapłać!

Czas kwarantanny jest trudnym czasem dla nas wszystkich. Także i dla naszej parafii, która znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Dlatego pragniemy z serca podziękować tym, którzy już odpowiedzieli na nasz apel, poczuli się do odpowiedzialności i udzielili parafii wsparcia. Jednocześnie w dalszym ciągu  prosimy o modlitewne i finansowe wsparcie. Ofiary na utrzymanie parafii można składać do skarbony znajdującej się w kościele lub przelać na konto bankowe parafii, którego numer podany jest na stronie internetowej parafii w zakładce „kontakty”. W tytule wpłaty prosimy wpisać „ofiara na kościół”. Bardzo prosimy o zrozumienie dla trudnej sytuacji parafii i jeszcze raz dziękujemy za wszelkie ofiary.

Przypominamy, że za zmarłych modlimy się w każdy poniedziałek na Mszy św. o godz. 9:00 i 18:00. Imiona zmarłych prosimy przesyłać na e-mail parafii st.alexander.kiev@gmail.com lub można przynieść spisane na kartce do kościoła i zostawić u dyżurującego księdza. Tak samo można zrobić z ofiarą albo przelać na konto parafialne albo zostawić u księdza.

Msza św. zbiorowa za żywych jest odprawiana w każdy piątek o godz. 9:00 i 18:00 intencje składamy analogicznie jak na Msze za zmarłych.

 

 

Niech Dobry i Miłosierny Pan ma w opiece Was i wasze rodziny. Jako kapłani posługujący w konkatedrze św. Aleksandra codziennie pamiętamy o Was w naszych modlitwach.
Powrót do treści | Wróć do menu głównego