Duszpasterstwo Polaków przy parafii konkatedralnej pw. św. Aleksandra w Kijowie


Idź do treści

OGŁOSZENIA PARAFIALNE - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – 31 maja 2020 r. 

Przeżywamy dzisiaj Uroczystość Zesłania Ducha św. (Zielone Święta), która kończy okres wielkanocny i czas wielkanocnej spowiedzi. Od jutra w kalendarzu liturgicznym Kościoła rozpoczynamy okres zwykły w ciągu roku. Wspomnijmy dzisiaj ten dzień, kiedy i na nas został wylany Duch św. w sakramencie bierzmowania i postawmy sobie pytanie: jak korzystam w swoim życiu z Darów Ducha św., które zostały mi udzielone?

Przy tej okazji już dzisiaj informujemy, że za dwa tygodnie, w niedzielę 14 czerwca w naszej konkatedrze zostanie udzielony sakrament bierzmowania. Wszyscy zainteresowani tym tematem proszeni są o zgłaszanie się do s. Ireny, która te kwestie nadzoruje.

Jutro drugi dzień Zielonych Świąt – Święto Matki Kościoła. Najlepszej z Matek w tym dniu w sposób szczególny polecamy wszystkie dzieci z racji Dnia Dziecka. Prosimy Ją aby Matka Boża, tak jak opiekowała się małym Jezusem, tak miała w swojej opiece wszystkie dzieci, zwłaszcza sieroty, skrzywdzone przez wojny, głodujące… aby na dziecięcej twarzy nie pojawiały się łzy.

Jutro rozpoczynamy czerwiec, w którym czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa. Nabożeństwa czerwcowe odprawiane będą w naszym kościele po Mszach św. o godz. 9:00 (w j. polskim) i o godz. 18:00 (w j. ukraińskim). Podczas nabożeństw, w krótkich czytankach, rozważamy poszczególne wezwania Litanii Najśw. Serca Pana Jezusa. Zapraszamy do udziału w tych nabożeństwach w kościele, a kto nie może niech odmawia Litanię w swoich rodzinach.

Przypominamy, że Msze św. z naszego kościoła transmitowane są codziennie:

  • poranne w tygodniu o 7:30 i 9:00 na kanale YouTube a wieczorna o godz. 18:00 przez telewizję EWTN

  • w niedzielę Msza św. o godz. 7:30 i 18:00 na YouTubie. Suma o godz. 10:00 przez „EWTN oraz jeszcze jedna transmisja Mszy św. o godz. 12:30 na kanale „EWTN” i „UA-Perszyj”.

We wtorek rozpoczyna się Tydzień Wychowania. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć jak bardzo jest to wielki problem! Do naszych szkół wkradają się różnorakie zgubne i demoralizujące ideologie, a wśród nich najgroźniejsza: ideologia gender. Wymaga to od rodziców i dziadków szczególnej czujności i odpowiedzialności.

W środę w liturgii Kościoła wspominamy świętych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy.

W czwartek obchodzimy Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Jest to szczególny dzień modlitw o uświęcenie kapłanów. Prośmy w tym dniu, aby każdy kapłan był na wzór Najwyższego Kapłana prawdziwie Dobrym Pasterzem dla owczarni jemu powierzonej.  Jest to jednocześnie pierwszy czwartek miesiąca, modlimy się więc także o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

W piątek obowiązkowe wspomnienie św. Bonifacego, biskupa i męczennika i jednocześnie pierwszy piątek miesiąca czerwca.

Sobota to również pierwsza sobota miesiąca. Oddając cześć Najśw. Sercu Pana Jezusa pragniemy uczcić również Niepokalane Serce Jego Matki.

Następna niedziela to Uroczystość Najświętszej Trójcy. Istnienie Trójcy Świętej jest dogmatem naszej wiary. Samym ludzkim rozumem nie doszlibyśmy do tej prawdy. Objawił nam to Jezus Chrystus.

Czas kwarantanny jest trudnym czasem dla nas wszystkich. Także i dla naszej parafii, która znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Dlatego pragniemy z serca podziękować tym, którzy już odpowiedzieli na nasz apel, poczuli się do odpowiedzialności i udzielili parafii wsparcia. Jednocześnie w dalszym ciągu  prosimy o modlitewne i finansowe wsparcie. Ofiary na utrzymanie parafii można składać do skarbony znajdującej się w kościele lub przelać na konto bankowe parafii, którego numer podany jest na stronie internetowej parafii w zakładce „kontakty”. W tytule wpłaty prosimy wpisać „ofiara na kościół”. Bardzo prosimy o zrozumienie dla trudnej sytuacji parafii i jeszcze raz dziękujemy za wszelkie ofiary.

Przypominamy, że za zmarłych modlimy się w każdy poniedziałek na Mszy św. o godz. 9:00 i 18:00. Imiona zmarłych prosimy przesyłać na e-mail parafii st.alexander.kiev@gmail.com lub można przynieść spisane na kartce do kościoła i zostawić u dyżurującego księdza. Tak samo można zrobić z ofiarą albo przelać na konto parafialne albo zostawić u księdza.

Msza św. zbiorowa za żywych jest odprawiana w każdy piątek o godz. 9:00 i 18:00 intencje składamy analogicznie jak na Msze za zmarłych.

 

 

Niech Dobry i Miłosierny Pan ma w opiece Was i wasze rodziny. Jako kapłani posługujący w konkatedrze św. Aleksandra codziennie pamiętamy o Was w naszych modlitwach.
Powrót do treści | Wróć do menu głównego