Duszpasterstwo Polaków przy parafii konkatedralnej pw. św. Aleksandra w Kijowie


Idź do treści

OGŁOSZENIA PARAFIALNE - XIX Niedziela Zwykła - 9 sierrpnia 2020 r. 

Drodzy Parafianie! Przypominamy, że sierpień jest miesiącem szczególnej troski i modlitwy o trzeźwość narodu. Zachęcamy do podjęcia trudu dobrowolnej abstynencji od napojów alkoholowych i ofiarowania jej za tych, którzy borykają się z tym problemem i nie mogą własnymi siłami wyrwać się z tego uzależnienia.

W liturgii Kościoła w tym tygodniu wspominamy:

- w poniedziałek Święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika – zatroskanego o ubogich Kościoła. Polecajmy w tym dniu wszystkich ubogich, którzy jak twierdził św. Wawrzyniec są skarbem Kościoła. A jednocześnie bierzmy z niego przykład i pomagajmy tym, którzy tej pomocy od nas potrzebują.

- we wtorek wspomnienie obowiązkowe św. Klary, dziewicy – założycielki żeńskiej gałęzi zakonu franciszkańskiego – Klarysek.

- w czwartek 13 sierpnia przypada nasze comiesięczne Nabożeństwo Fatimskie do Matki Bożej. Jak zwykle rozpocznie się ono po wieczornej Mszy św. Nie ustawajmy w modlitwie do Matki Bożej o ustanie pandemii. Prosimy na nabożeństwo zabrać ze sobą świecie!

- w piątek obowiązkowe wspomnienie św. o. Maksymiliana Marii Kolbe, męczennika, który oddał swoje Zycie za współwięźnia w nienieckim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

- w sobotę 15 sierpnia UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NMP. Msze św. będą odprawiane o godz. 7:30 (PL); 10:00 (UA); 13:00 (PL) i 18:00(UA). Po Mszach św. poświęcenie kwiatów, ziół, kłosów zboża na wspomnienie faktu, że Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba oraz jako podziękowanie za tegoroczne plony. Ofiary zbierane w tym dniu na tacę są przeznaczone na utrzymanie naszego Wyższego Seminarium Duchownego w Worzelu. Bóg zapłać!

15 sierpnia to również ważna data dla Polaków, ale nie tylko. W tym roku przypada 100. Rocznica tzw. „Cudu nad Wisłą” – Bitwy Warszawskiej. Zaliczana jest ona do osiemnastu najważniejszych bitew w dziejach świata. Niewielkie liczebnie wojsko polskie pod Warszawą potrzymało przewyższającą liczebnie armię bolszewicką, która zagrażała całej Europie. Zwycięstwo to przypisuje się wstawiennictwu Matki Bożej.

W związku z tym w niedzielę 16 sierpnia o godz. 14:00 zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna za „Cud nad Wisłą” oraz w intencji Ojczyzny i Polaków. Intencja zamówiona przez Ambasadę RP w Kijowie. Chcemy nie tylko dziękować Panu Bogu przez wstawiennictwo Matki Najświętszej, ale i prosić. Tak jak 100 lat temu Europie i światu zagrażała „czerwona zaraza”, tak i dzisiaj zagraża nam, naszym rodzinom inna zaraza, która przybrała kolory tęczy. Chce ona demoralizować nasze społeczeństwo, deprawować nasze dzieci i młodzież. Musimy być czujni!

 

Wszystkim Solenizantom i Solenizantkom nadchodzącego tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia obfitości Bożych łask i opieki Świętych Patronów.

Niech Dobry i Miłosierny Pan ma w opiece Was i wasze rodziny. Jako kapłani posługujący w konkatedrze św. Aleksandra codziennie pamiętamy o Was w naszych modlitwach.
Powrót do treści | Wróć do menu głównego