Duszpasterstwo Polaków przy parafii konkatedralnej pw. św. Aleksandra w Kijowie


Idź do treści

OGŁOSZENIA PARAFIALNE - XXIII Niedziela Zwykła - 6 września 2020 r. 

Wzywając Bożej pomocy rozpoczęliśmy wrzesień, a z nim nowy rok szkolny, akademicki i katechetyczny. Rodzicom i opiekunom dzieci i młodzieży przypominamy o ich obowiązku katolickiego wychowania swoich dzieci, czyli między innymi posyłanie ich na katechizację. Rozkład katechez dla poszczególnych grup jest wywieszony na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej parafii w zakładce „Katechezy”. Z kolei na stronie Duszpasterstwa Polaków w zakładce „Msze św.”

W liturgii Kościoła w tym tygodniu wspominamy:

- we wtorek Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Historia święta sięga czasu poświęcenia jerozolimskiego kościoła św. Anny, wzniesionego w V wieku w miejscu urodzenia Matki Bożej. Świętowane tego wydarzenia niesie głęboką treść teologiczną. Narodzenie Maryi było bezpośrednią zapowiedzią przyjścia Zbawiciela.

- w sobotę obchodzimy wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi. Papież Innocenty XI po wielkim zwycięstwie króla Jana III Sobieskiego nad Turkami w bitwie pod Wiedniem w 1683 r. nakazał obchodzić to wspomnienie w całym Kościele dla uczczenia zwycięstwa chrześcijan nad wyznawcami islamu.

W przyszłą niedzielę 13 września, decyzją papieża Franciszka, ofiary zbierane na tacę będą przeznaczone na „Grób Pański”. Zbiórka ta została przeniesiona z Wielkiego Piątku z racji panującej pandemii. W tym roku ofiary te będą przeznaczone nie tylko na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej, ale przede wszystkim na pomoc mieszkającym tam chrześcijanom, którzy są prawdziwymi stróżami tych świętych miejsc, a teraz z powodu braku pielgrzymów i możliwości zarobkowania cierpią wielką biedę, a nawet głód. W apelu Kustodii Ziemi Świętej czytamy: "Kościół powszechny będzie mógł w ten sposób zapewnić niezbędną pomoc dla Ziemi, na której znajdują się korzenie naszej wiary, poprzez wysiłek solidarności i komunii w cierpieniu". Prosimy o ofiarność na ten cel! Bóg zapłać!

Na niedzielę 13 września przypada również nasze comiesięczne Nabożeństwo Fatimskie. Tym razem będzie miało ono wręcz historyczny charakter. Po raz pierwszy wyjdziemy z figurą Matki Bożej Fatimskiej, czczonej w naszej konkatedrze na zewnątrz świątyni w procesji Maryjnej. Nabożeństwo rozpocznie się po Mszy św. wieczornej, czyli ok. godz. 19:00. Zachęcamy do licznego udziału. Prosimy przynieść ze sobą świecie.  Jeśli ktoś chce złożyć ofiarę na kwiaty do feletronu (tronu) Matki Bożej, to prosimy przynieść do zakrystii i zaznaczyć, że jest to ofiara na "kwiaty do Matki Bożej Fatimskiej". Bóg zapłać!

Przypominamy o obowiązujących w naszej świątyni przepisach sanitarnych (noszenie maseczek i zachowanie dystansu). Nie lekceważmy tego! Pamiętajmy o miłości bliźniego!

Od 9 września (środa) rozpoczną się katechezy przygotowujące do sakramentu małżeństwa. Pierwsza katecheza odbędzie się o godz. 19:30 w salce katechetycznej obok kościoła. Przypominamy, że zgodnie z zarządzeniem Biskupów Ukrainy przygotowanie do sakramentu małżeństwa trwa przynajmniej pół roku. Zachęcamy narzeczonych, którzy pragną zawrzeć sakramentalny związek małżeński oraz tych, którzy żyjąc już w cywilnym związku pragną uregulować swoje sprawy małżeńskie wobec Boga i Kościoła.  Katechezy będzie prowadził ks. Kanclerz naszej Kurii Biskupiej Witalij Kwapisz.

Dziękujemy wszystkim, Ofiarodawcom i Dobrodziejom którzy modlitewnie i finansowo wspierają naszą świątynię. Bóg zapłać! W dalszym ciągu prosimy, w miarę Waszych możliwości, o finansowe wsparcie toczących się remontów naszej świątyni.

 

PAPIESKIE INTENCJE MODLITWY NA WRZESIEŃ

Módlmy się, aby zasoby planety nie były rabowane, ale dzielone w sposób uczciwy i z poszanowaniem.

 

Niech Dobry i Miłosierny Pan ma w opiece Was i wasze rodziny. Solenizantom nadchodzącego tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia i zapewniamy o naszej modlitewnej pamięci.

 
Powrót do treści | Wróć do menu głównego