Duszpasterstwo Polaków przy parafii konkatedralnej pw. św. Aleksandra w Kijowie


Idź do treści

OGŁOSZENIA PARAFIALNE - XXIV Niedziela Zwykła - 13 września 2020 r. 

Z serca dziękujemy za ofiary złożone dzisiaj na tacę, które będą przekazane na utrzymanie nie tylko sanktuariów w Ziemi Świętej, ale przede wszystkim na pomoc mieszkającym tam naszym braciom i siostrom - chrześcijanom, którzy są prawdziwymi stróżami tych świętych miejsc, a teraz z powodu zamknięcia granic, a co z tym związane, braku pielgrzymów i możliwości zarobkowania cierpią wielką biedę, a nawet głód. Bóg zapłać!

Serdecznie zapraszamy dzisiaj na wieczorne Nabożeństwo Fatimskie połączone z procesją maryjna wokół naszej świątyni, którą poprowadzi ks. bp. Aleksander. Zabierzmy ze sobą przyjaciół i świece. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 19:00. Wychodząc z figurą MB Fatimskiej z naszej świątyni chcemy Ją prosić, aby wzięła pod swoją opiekę nasze miasto, aby jak najszybciej ustąpiła pandemia koronawirusa, aby ta zaraza nie zbierała więcej swojego śmiertelnego żniwa.

Dziękujemy tym wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel i złożyli ofiary na kwiaty, aby ozdobić tron na którym będzie niesiona figura MB Fatimskiej podczas wieczornej procesji. Bóg zapłać za ofiarność!

W liturgii Kościoła w tym tygodniu wspominamy:

- jutro, w poniedziałek obchodzimy Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Wiąże się ono z odnalezieniem drzewa krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus a także wyraża głęboki sens krzyża w życiu chrześcijanina. Istotą święta jest ukazanie tajemnicy Krzyża jako ceny zbawienia człowieka. Ozdóbmy w tym dniu krzyże wiszące w naszych domach czy stojące przy drogach kwiatami, aby w ten sposób wyrazić naszą miłość i wdzięczność za dar zbawienia.

- we wtorek obowiązkowe wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Przez wspomnienie Maryi Bolesnej uświadamiamy sobie cierpienia, jakie były udziałem Matki Bożej, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem, również w Jego męce, cierpieniu i śmierci, idąc za Nim „od betlejemskiej groty, aż po szczyt Golgoty”.

- w środę obowiązkowe wspomnienie świętych męczenników Korneliusza – papieża i Cypriana, biskupa.

- w piątek obowiązkowe wspomnienie św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży. Przez Jego wstawiennictwo będziemy polecać naszą młodzież, aby zawsze potrafiła w swoim życiu dokonywać właściwych wyborów i pozostała wierna Chrystusowi i Kościołowi.

W następną niedzielę, 20 września przy wejściu do naszego kościoła Rodzina św. Wincentego a’Paulo – tak jak w minione lata – będzie prowadziła akcję „Wincentyński Piernik”. Ofiary ze sprzedaży pierników będą przeznaczone w tym roku na działalność przytułku dla ubogich w Kijowie. Otwórzmy swoje serca na potrzeby tych, których dotknęło ubóstwo. Pamiętajmy o słowach Pana Jezus: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40). (ulotka!)

Rozpoczęły się katechezy przygotowujące do sakramentu małżeństwa. Odbywają się one w środy o godz. 19:30 w salce katechetycznej obok kościoła. Jednak w tym tygodniu (16 września) wyjątkowo katecheza będzie o godz. 19:00. Przypominamy, że zgodnie z zarządzeniem Biskupów Ukrainy przygotowanie do sakramentu małżeństwa trwa przynajmniej pół roku. Zachęcamy narzeczonych, którzy pragną zawrzeć sakramentalny związek małżeński oraz tych, którzy żyjąc już w cywilnym związku pragną uregulować swoje sprawy małżeńskie wobec Boga i Kościoła.  Katechezy będzie prowadził ks. Kanclerz naszej Kurii Biskupiej Witalij Kwapisz.

Św. Augustyn, Wielki Doktor Kościoła powiedział, że kto śpiewa ten dwa razy się modli! Po kilkuletniej przerwie chcemy reaktywować Chór Polski w naszej parafii, który ma za sobą wieloletnie tradycje. Zapraszamy więc chętnych, których Pan Bóg obdarzył talentem do uświetniania swoim głosem liturgii i wspólnego wychwalania Boga. Chętni, którzy chcą śpiewać w chórze proszeni są, aby zgłosili się albo bezpośrednio do naszej p. organistki Krystyny, albo do mnie w zakrystii. Do odważnych świat należy. Zapraszamy!

Tak jak w minionym roku, pragniemy przypomnieć, że intencje na Msze św. przyjmujemy w zakrystii po każdej Mszy św. Intencje przyjmują i zapisują tylko i wyłącznie księżą posługujący w naszej parafii. Na Msze św. zbiorowe można zapisywać osobiście w zeszytach wyłożonych w bocznej nawie naszego kościoła, a ofiary wrzucamy do stojącej tam skarbony. Również ofiary na remont świątyni czy na kwiaty do Matki Bożej przyjmują tylko księża. Żaden z świeckich pracowników naszej parafii nie jest upoważniony do przyjmowania intencji lub ofiar! Prosimy o dostosowanie się do tych norm.

Dziękujemy wszystkim, Ofiarodawcom i Dobrodziejom którzy modlitewnie i finansowo wspierają naszą świątynię. Bóg zapłać! W dalszym ciągu prosimy, w miarę Waszych możliwości, o finansowe wsparcie toczących się remontów naszej świątyni.

 

 

Niech Dobry i Miłosierny Pan ma w opiece Was i wasze rodziny.

 

Solenizantom nadchodzącego tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia i zapewniamy o naszej modlitewnej pamięci.

 
Powrót do treści | Wróć do menu głównego