Duszpasterstwo Polaków przy parafii konkatedralnej pw. św. Aleksandra w Kijowie


Idź do treści

OGŁOSZENIA PARAFIALNE - XXX Niedziela Zwykła - 25 października 2020 r. 

Przypominamy i zapraszamy na nabożeństwa różańcowe, które w naszej konkatedrze odbywają się w dni powszednie rano po Mszy św. o godz. 7:30 oraz wieczorem po Mszy św. wieczornej o godz. 18:00, a w niedziele po mszy św. o godz. 10:00 i 14:00 (w j. polskim) Zachęcamy do wspólnej modlitwy. Kto nie może przyjść do kościoła niech wspólnie z rodziną odmawia Różaniec w domu.

Dzisiaj w kościele św. Mikołaja Kijowskie Narodowościowo-Kulturalne Stowarzyszenie Polaków „ZGODA” organizuje spektakl „Gdy dookoła mówią językami, dźwięczy wśród nich jeden, nasz własny” – Jan Paweł II, Papież, Poeta. Spektakl poświęcony 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.  Początek o godz. 16:30. Zapraszamy!

W sobotę 31 października grupa aktywistów kijowskich polskich organizacji ZPU „Pomocna dłoń” przy wsparciu Duszpasterstwa Polaków organizuje sprzątanie polskiej części cmentarza na Bajkowym przed Uroczystością Wszystkich Świętych. Zachęcamy do udziału w tej akcji, która jest zarazem uczynkiem miłosierdzia względem naszych przodków. Początek o godz. 12:00. Zbiórka przy katolickiej „polskiej” bramie Cmentarza Bajkowa.

W liturgii Kościoła w tym tygodniu wspominamy:

W środę Święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Ten ostatni jest szczególnym patronem spraw trudnych, a nawet beznadziejnych. Jego wstawiennictwu będziemy polecać trudną sytuację całego świata ogarniętego pandemią COVID-19.

W następną niedzielę przypada Uroczystość Wszystkich Świętych.

W poniedziałek, 2 listopada, Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – Dzień Zaduszny. Msze św. w naszym kościele jak w dzień powszedni: 7:30, 9:00 i 18:00. O godz. 12:00 na Cmentarzu Bajkowym w części katolickiej, ks. bp Vitalij Krzywicki odprawi w tym dniu centralną Mszę św. z procesją po cmentarzu. Serdecznie zapraszamy do udziału.

Do 1 listopada w ZAKRYSTII można składać imiona naszych zmarłych tzw. „Wypominki”, za których przez cały miesiąc listopad będzie odprawiana Msza św. Bardzo prosimy o czytelne wpisywanie na kartkach imion swoich zmarłych! Kartki prosimy przynosić do zakrystii, nie zostawiać ich przy skarbonach!

Nie zapomnijmy przed Dniem Zadusznym zadbać o groby naszych bliskich zmarłych. Uprzątnijmy nie tylko groby naszych bliskich, ale także te obok, o które nikt już nie dba. Będzie to piękny uczynek miłosierdzia i wyraz naszej wiary w tajemnicę świętych obcowania.

W bieżącym roku, w obecnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19, przez cały listopad (a nie tylko w oktawie Wszystkich Świętych) będzie można uzyskać odpust zupełny dla wiernych zmarłych.

a.- Odpust zupełny dla tych, którzy nawiedzają cmentarze i modlą się za zmarłych choćby tylko duchowo zwykle ustanowiony tylko w dniach od 1 do 8 listopada, może być przeniesiony na inne dni tego samego miesiąca, aż do jego końca.

b. – Odpust zupełny 2 listopada, ustanowiony z okazji wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych uzyskany przez tych, którzy pobożnie nawiedzają kościół lub kaplicę i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę przed lub po lub w dniu Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na ograniczenia nałożone przez właściwe władze na czas pandemii, aby zapobiec gromadzeniu się wielu wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny pod warunkiem, że duchowo dołączą do wszystkich pozostałych wiernych, wykluczą wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają zamiar jak najszybciej spełnić trzy zwyczajowe warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego), przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny, odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych, na przykład jutrznię i nieszpory brewiarzowego oficjum za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, inne modlitwy za zmarłych najdroższych wiernym, albo podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii zaproponowanej w liturgii za zmarłych, albo wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.

Przypominamy i zarazem prosimy o przestrzeganie zasad sanitarnych, jakie obowiązują w naszym kościele. Bardzo prosimy, w miarę możliwości, o wybieranie tych Mszy św., na których jest mniejsza liczna wiernych, aby w ten sposób zachować dystans. Prosimy też o używanie masek zasłaniających usta i nos ewentualnie przyłbic.

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem prosimy, aby osoby starsze i należące do tzw. grup ryzyka pozostawały w domach. Przypominamy, że cały czas obowiązuje dekret naszego ks. Biskupa Ordynariusza zwalniający takie osoby z uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Powinny one jednak uczestniczyć duchowo we Mszy św. za pośrednictwem środków masowego przekazu.

27 października, wtorek, o godz. 19:00 w Wielkim Koncertowym Studio Ukraińskiego Radia przy ul. Leonida Perwomaiskoho 5b odbędzie się Koncert Muzyki Oratoryjnej pt. „Polsko-Ukraińskie Muzyczne Dialogi”. Wstęp wolny. Pozostałe informacje znajdują się na plakacie na tablicy ogłoszeń.

Dziękujemy wszystkim, Ofiarodawcom i Dobrodziejom którzy modlitewnie i finansowo wspierają naszą świątynię. Bóg zapłać! W dalszym ciągu prosimy, w miarę Waszych możliwości, o finansowe wsparcie toczących się remontów naszej świątyni.

 

Niech Dobry i Miłosierny Pan ma w opiece Was i wasze rodziny. Solenizantom nadchodzącego tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia i zapewniamy o naszej modlitewnej pamięci.

 

 

 
Powrót do treści | Wróć do menu głównego