Duszpasterstwo Polaków przy parafii konkatedralnej pw. św. Aleksandra w Kijowie


Idź do treści

OGŁOSZENIA PARAFIALNE - Uroczystość Wszystkich Świętych - 1 listopada 2020 r. 

Dzisiaj w sposób szczególny przeżywamy tajemnicę „świętych obcowania” obchodząc Uroczystość Wszystkich Świętych. Jednocześnie rozpoczynamy listopad, który skłania nas do zadumy nad ludzkim przemijaniem i do usilnej modlitwy za zmarłych.

Można jeszcze dzisiaj przynosić do zakrystii kartki z wypisanymi imionami naszych zmarłych, za których przez cały listopad o godz. 18:00 będzie odprawiana Msza św.

Jutro 2 listopada, Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – Dzień Zaduszny. Msze św. w naszym kościele jak w dzień powszedni: 7:30, 9:00 i 18:00. O godz. 12:00 na Cmentarzu Bajkowym w części katolickiej, ks. bp Vitalij Krzywicki odprawi w tym dniu centralną Mszę św. z procesją po cmentarzu. Serdecznie zapraszamy do udziału.

W bieżącym roku, w obecnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19, decyzją Papieża Franciszka, przez cały listopad (a nie tylko w oktawie Wszystkich Świętych) będzie można uzyskać odpust zupełny dla wiernych zmarłych.

  • Odpust zupełny dla tych, którzy nawiedzają cmentarze i modlą się za zmarłych, który dotychczas można było uzyskać tylko w dniach od 1 do 8 listopada, w tym roku będzie obowiązywać do końca listopada.

  • Odpust zupełny 2 listopada, ustanowiony z okazji wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych uzyskany przez tych, którzy pobożnie nawiedzają kościół lub kaplicę i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, można uzyskać w każdy inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

  • Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, będą mogli uzyskać odpust zupełny pod warunkiem, że duchowo dołączą do wszystkich pozostałych wiernych, wykluczą wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają zamiar jak najszybciej spełnić trzy pozostałe warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego), przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny, odmówią modlitwy za zmarłych, na przykład jutrznię i nieszpory brewiarzowego oficjum za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, inne modlitwy za zmarłych.

W liturgii Kościoła w tym tygodniu wspominamy:

W środę obowiązkowe wspomnienie św. Karola Boromeusza, biskupa – szczególnego patrona w czasie zarazy.

W tym tygodniu przypadają również dni naszej duchownej odnowy: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W te dni po Mszy św. wieczornej wystawienie Najśw. Sakramentu i stosowne modlitwy w czwartek o powołania kapłańskie i zakonne, w piątek do Najśw. Serca Pana Jezusa i w sobotę wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP. Do spowiedzi można przystąpić podczas każdej Mszy św.

W sobotę - I sobotę miesiąca – zapraszamy wszystkich należących do Kół Różańcowych naszej parafii na Mszę św. wieczorną o godz. 18:00, a po niej na Różaniec i zmianę tajemnic. Będziemy się modlić zwłaszcza za wszystkich zmarłych Członków i Członkinie tych róż.

Dziękujemy tym wszystkim, którzy w sobotę 31 października przyłączyli się do akcji sprzątania grobów na cmentarzu „Bajkowe”. Niech dobry bóg wynagrodzi wam ten uczynek miłosierdzia.

11 listopada obchodzimy nasze narodowe święto – Święto Niepodległości Polski. W związku z tym, w przyszła niedzielę, 15 LISTOPADA o godz. 14:00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Polski i Polaków zamówiona przez Ambasadę RP w Kijowie. Po Mszy św. (ze względu na sytuację pandemiczną) krótki montaż muzyczno-słowny w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu „Polanie znad Dniepra”. Zespół ten nie tak dawno obchodził rocznicę 20-lecia swego istnienia, z tego powodu składamy im serdeczne gratulacje, życzymy Bożego błogosławieństwa i dalszych sukcesów.

Przypominamy i zarazem prosimy o przestrzeganie zasad sanitarnych, jakie obowiązują w naszym kościele. Prosimy o używanie masek zasłaniających usta i nos oraz zachowanie dystansu społecznego (1,5 m) pomiędzy sobą.

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem prosimy, aby osoby starsze i należące do tzw. grup ryzyka pozostawały w domach. Przypominamy, że cały czas obowiązuje dekret naszego ks. Biskupa Ordynariusza zwalniający takie osoby z uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Powinny one jednak uczestniczyć duchowo we Mszy św. za pośrednictwem środków masowego przekazu.

Dziękujemy wszystkim, Ofiarodawcom i Dobrodziejom którzy modlitewnie i finansowo wspierają naszą świątynię. Bóg zapłać! W dalszym ciągu prosimy, w miarę Waszych możliwości, o finansowe wsparcie toczących się remontów naszej świątyni.

PAPIESKIE INTENCJE MODLITWY NA LISTOPAD

Módlmy się, aby postęp w zakresie robotyki i sztucznej inteligencji zawsze służył istocie ludzkiej.

 

Niech Dobry i Miłosierny Pan ma w opiece Was i wasze rodziny. Solenizantom nadchodzącego tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia i zapewniamy o naszej modlitewnej pamięci.

 

 

 
Powrót do treści | Wróć do menu głównego