Duszpasterstwo Polaków przy parafii konkatedralnej pw. św. Aleksandra w Kijowie


Idź do treści

OGŁOSZENIA PARAFIALNE - IV Niedziela Adwentu - 20 grudnia 2020 r. 

Przeżywamy dzisiaj Niedzielę Radości. Radujcie się! Pan Jest blisko!

To już ostatni tydzień naszego adwentowego oczekiwania na Boże Narodzenie. Przygotujmy się na ten święty czas nie tylko zewnętrznie, ale i duchowo. Nie odkładajmy spowiedzi świętej na ostatnią chwilę! Księża spowiadają podczas każdej Mszy św i wciągu dnia zawsze w kościele jest ksiądz dyżurny.

Zapraszamy na ostatnie już roraty od poniedziałku do czwartku. O godz. 7:00 śpiewamy Godzinki do NMP a o 7:30 Msza św. Roratnia!

Na środę zapraszamy wszystkich chętnych Parafian do pomocy w sprzątaniu naszej świątyni, aby godnie ją przygotować na zbliżające się Święta. Chętnych zapraszamy na godzinę 10:00.

24 grudnia, czwartek, Wigilia Bożego Narodzenia:

Przypominamy, że Wigilię obowiązuje tradycyjny post. Są do niego zobowiązani ci wszyscy, którzy ukończyli 14. rok życia.

18:00 – Pasterka w j. polskim

20:00 i 22:00 – Pasterka w j. Ukraińskim

25 grudnia, piątek, UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO

7:30 i 14:00 – Msza św. w j. polskim

8:45 – Msza św. w j. angielskim

10:00 – w j. ukraińskim

12:30 Msza św. w j. ukraińskim

16:30 – w j. rosyjskim

18:00  - w j. ukraińskim.

W związku z tym, że piątek to Uroczystość Narodzenia Pańskiego, to też w tym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (nie ma postu).

W tym tygodniu w kalendarzu liturgicznym wspominamy:

W sobotę 26 grudnia – Święto św. Szczepana, diakona, pierwszego męczennika. W tym dniu zgodnie z tradycją odbywa się poświęcenie owsa na pamiątkę kamieni, którymi był ten święty kamienowany.

W Niedzielę 27 grudnia będziemy obchodzić Niedzielę Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. W tym dniu w sposób szczególny zapraszamy rodziny na Mszę św. o godz. 10:00 w czasie której odbędzie się odnowienie ślubów małżeńskich oraz będzie im udzielone specjalne błogosławieństwo.

W tym roku ze względu na Niedzielę św. Rodziny Święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty, zostaje pominięte. Jednak tradycyjnie w tym dniu pobłogosławimy wino na pamiątkę zatrutego kielicha wina, który podano Apostołowi, a ten go pobłogosławił i wypił bez żadnej szkody dla swojego zdrowia.

Przy wejściu do kościoła można jeszcze nabyć świece wigilijne. Ofiary składane przy tej okazji (wartość świeczki 15 UAH, ale można ofiarować i więcej) będą wykorzystane na pomoc dzieciom chorym i z ubogich rodzin. Niech na żadnym stole wigilijnym nie zabraknie tej świecy, a wszystkim Darczyńcom już teraz składamy serdeczne Bóg zapłać!

Przy tej okazji zwracamy się z gorącą prośbą, aby świec wigilijnych oraz innych dużych świec nie zapalać w kościele przed obrazami! Świece te kopcąc szkodzą polichromii naszej świątyni, która jeszcze nie skończona a już nadaje się czyszczenia z powodu sadzy, którą te świece wydzielają. W kościele zapalamy jedynie cienkie świeczki wotywne i tzw. tabletki! Bardzo prosimy o dostosowanie się to tych wymogów!

W sklepiku są dostępne opłatki na wigilijny stół.

Prosimy również o nieprzynoszenie i pozostawianie w kościele starych gazet, obrazków itp. Takie rzeczy, dewocjonalia, jeśli są już zniszczone albo niepotrzebne należy spalić, a nie robić ze świątyni jakiegoś składowiska.

Dziękujemy wszystkim, którzy w tym trudnym czasie, także dla naszej parafii, swoimi ofiarami wspierają naszą świątynie. Jednocześnie w dalszym ciągu bardzo prosimy, aby w miarę Waszych możności, o ofiary na utrzymanie naszej świątyni.  Składać je można, tak jak zawsze, na tacę, do skarbon znajdujących się w naszym kościele lub wpłacać na konto bankowe naszej parafii, które znajduje się na tablicach informacyjnych lub na stronie internetowej naszej parafii w zakładce „kontakty”. Już teraz dziękujemy za zrozumienie i otwarte serce.

 

Niech Dobry i Miłosierny Pan ma w opiece Was i wasze rodziny. Solenizantom nadchodzącego tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia i zapewniamy o naszej modlitewnej pamięci.

 

 

 

 
Powrót do treści | Wróć do menu głównego